Parlament schválil zmeny v matrikách, čaká nás menej papierovačiek

Tak sme sa konečne dočkali, parlament odobril tú dlho očakávanú novelu zákona o matrikách. V praxi to znamená, že nás zrejme čaká o niečo menej behania po úradoch, čo je vždy dobrá správa. Aspoň dúfam, že to tak v skutočnosti bude. V kancelárii mi práve niekto nahlas mieša kávu, ten zvuk lyžičky o porcelán je dosť rušivý, ale poďme k veci. Podľa informácií Misryoum sa má zmeniť napríklad to, ako sa postupuje pri vyhlásení za mŕtveho – stanoví sa presná miestna príslušnosť matričného úradu.
Jednou z tých praktických vecí, ktoré ma zaujali, je možnosť vyzdvihnúť si druhopisy matričných dokladov z osobitnej matriky na akomkoľvek matričnom úrade na Slovensku. Už žiadne zbytočné cestovanie krížom-krážom. Okrem toho, Misryoum uvádza, že elektronické matričné doklady by mali byť po novom plnohodnotne použiteľné na právne úkony. To znie ako celkom slušný posun do 21. storočia, hoci, úprimne, ktovie, či to v systémoch nebude občas haprovať.
Ďalšou zmenou je administratívne odľahčenie. Do matrík sa už nebudú musieť kopírovať celé znenia dohôd rodičov alebo siahodlhé súdne rozhodnutia o priezvisku dieťaťa. Jednoducho zapíšu už len výsledné priezvisko. Týka sa to aj manželov. Je to detail, ale ušetrí to kopu miesta a nervov pri prepisovaní. Alebo možno nie, uvidíme, ako sa s tým popasujú tetušky na matrikách.
Novela myslí aj na cudzincov a ich doklady o pobyte. Tie únavné rady na policajných útvaroch, len aby ste si resetovali kód k dokladu, by mali byť minulosťou. Rozširuje sa totiž okruh miest, kde sa tieto úkony dajú urobiť. Podľa Misryoum bude zoznam týchto miest postupne zverejňovať ministerstvo vnútra. Dúfajme, že ich bude dosť a nebude to len nejaká formálna zmena na papieri.
Fungovať to má aj pri občianskych preukazoch a elektronickom podpise. Správa certifikátov, aktivácia, kódy – všetko na viacerých miestach. Vlastne, celá táto novela vyzerá ako taký pokus o modernizáciu, no či sa to podarí aj v praxi pretaviť do hladkého chodu, to je otázne. Ale ako sa hovorí, aspoň nejaký posun vpred. Hoci som možno trochu skeptický, určite je to lepšie ako čakať ďalšie roky na zmenu v legislatíve, ktorá zamrzla niekde v minulom desaťročí.